A gobelinhímzés öltéstechnikája
A hagyományos gobelinöltés – ha balról jobbra haladunk, fentről lefelé, rézsut visszafelé öltünk. Fordulásnál Jobbról balra, lentről fölfelé a haladással ellenkező irányba rézsutosan felfelé öltünk. Ezzel az öltéssel, igen vastag, erős felületet kapunk. Ha ezt az öltésfajtát használjuk, hamarosan észrevesszük, hogy „szereti” a fonalat.
A spóröltés, avagy a takarékos gobelinöltés – balról jobbra haladva lentről fölfelé, rézsut előre öltünk. Fordulásnál fentről lefelé, szintén rézsut előre öltünk, így a fonal mennyiségével az előző öltéshez képest spórolunk. E két öltés különbözősége, a színen nem észrevehető, hiszen mindkettő egyforma irányba dőlő félkereszt öltés, azonban tapintáskor a spóröltés jóval vékonyabb felületet eredményez.
Egy szépen kivarrt gobelin hátoldala mutatja meg készítőmesterének szakértelmét. Sok esetben - főleg „petit point” esetében - a varrás színe és fordítottja szinte azonos látványt mutat. Mindez annak köszönhető, hogy a gobelinvarrásnál nem használunk csomózást, hanem a szálat elvarrjuk. Ez azt jelenti, hogy a varrás kezdetekor, a szál elejét a munka fonákján az első néhány öltéssel tartjuk meg. A szál elvarrásánál pedig a szál végét a munka fonákján néhány öltés alatt vezetjük át tűvel. |