A hímzés eszközei
2007.01.20. 13:23
A jó munkához jó eszközökre van szükségünk. Ezek a következők: tű, olló, gyűszű, keretek, lyukfúró, mérőszalag....
A tű a hímzés nélkülözhetetlen eszköze. Vasgagságát, és hosszát az alapanyag és a hímzőfonál szerint válasszuk ki! A vastagabb fonahoz nagyobb fülú tűt vegyünk, mert a vékonyba préselt vastag fonal erősen kopik, gyorsan szakad.
Szabály: a tűvel papíron ejtett résen a fonal éppen betöltse a nyílást! Ekkor helyes a a tű és a fonal "összhangja"!
A kiválasztott varrótűnél fontos követelmény, hogy könnyen csússzon az anyagban. A varró és hímző méreteit 1-12 -ig számolják, rövid és hosszú méretben készülnek, végük hegyes vagy tompa.
Kézimunkázáshoz a 4, 5, és 6-os méretűt használjunk.
A szabadrajzú kézimunkákhoz a hegyes, a szálszámolásosokhoz, és a gobelinhez tompa végű tűt használjunk.
Gyűszű:
Érdemes használni, mert vastagabb anyagok hímzésénél,varrásánál megkönnyíti a munkát. Igaz, nem mindenki "tud" vele dolgozni.
Gombostű:
A legjobb gombostű típusok az üvegfejű, vagy vékonyabb acél gombostű, a vasból készült nehezen megy bele az anyagba.
A gombostű nélkülözhetetlen kelléke a csipkeverésnek.
Olló:
Jó, ha van egy jó minőségű ollónk. Ezek acélból készülnek, hosszútávra ilyet érdemes beszerezni. A hímzés, varrás során használt ollóval soha ne vágjunk mást, csak anyagot.
Tűpárna:
A tű tárolására kiválóan alkalmas a tűpárna. Jó, ha ezt szokjuk meg, és nem a szájban tartjuk a tűket, mert balesetveszélyes.
Mérőszalag:
150 cm hosszú, keskeny szalag, ami ne legyen kopott szakadt, ugyanis így könnyen pontatlanul dolgozhatunk.
Keretek: A hímzőkeret, vagy másnéven "ráma", megkönnyíti munkánkat a hímzés során, mivel vele szorosan kifeszíthetjük a hímezni kívánt anyagot, ezáltal az öltéseink szebbek lesznek.
A gobelin hímzés elengedhetetlen eszköze a ráma, hiszen az öltések szépségén túl, megakadályozza, hogy a munkák az egyoldalú öltések hatására féloldalasan megnyúljon.
A hímzőkereteket ma már a kereskedelmeben nagyon sok féle méretben és kivitelben megkaphatjuk, az olcsóbb kategóriától kezdve az állványos hímzőkeretekig.
Lyukfúró: Azoknál a népi hímzéseinknél használjuk, ahol lyukhímzést alkalmazunk. Segítségével az ollónkkal "kicsippentett" lyukat egyenletes kerek lyukformára alakíthatjuk. Lyukhímzéssel készülő hímzéseink pl. a sióagárdi, a höveji, a matyó....
Varródoboz:
|