Hímzőfonalaink
2007.01.20. 14:55
A hímző és varrófonalak egyszerű fonalakból állnak melyeket sodrással egyesítenek. Milyenségüket az anyag eredete, és a sodrás mértéke szabja meg. A kevésbé sodrottak puhábbak, simulékonyabbak, de kevésbé tartósak, könnyen bolyhosodnak. A sodrottabbak erősebbek, de könnyebben csomósodnak.
A népihímzések fonalainak és cérnáinak anyaga: len, pamut, gyapjú, selyem, műselyem, ritkán fémfonal.
arany fémszálú fonal
Régen a hímzőfonalakat házilag készítették és festették. Később gyári anyagokkal dolgoztak.
A népihímzések készítésénél ragaszkodjunk az eredeti színekhez és lehetőség szerint a fonal vastagságához és anyagához. A művészi szintű népi munkák értékét a díszítmény szerkezetén kívül éppen az anyag és a szín összhangja teremti meg. Ha ezeket a sajátságokat átlépjük, hímzésünk elveszti legfőbb értékét, népművészeti jellegét.
A kereskedelemben forgalomban levő hímzőfonalak többféle vastagságban, sokféle színben és árnyalatban készülnek. A leggyakrabban használt hímzőfonalaink:
Gyöngyfonal: Pamutfonal, mely fényét mosás után is megtartja. 5 dkg.-os motringokban 8-s UC jelzéssel, vagy UC Perlé jezéssel 10 dkg -os gombolyagokban kapható. A gyöngyfonal nagyon sok, 83 színárnyalatban készül. Szineit a színkártya számmal jelöli, pl. piros 3201. A fonalat többek között, kalocsai, matyó, buzsáki, sióagárdi, palóc, és keresztszemes hímzéseinknél használjuk.
UC Himzőfonal: Osztatlan, lágy sodratú pamutfonal. Fehér színben 25 és 30-as vastagságban a fehér szálszámolásos, és szabadrajzú hímzéseinkhez, a 16-os vastagságút a színes pamut és az apróbb mintájú kézimunkákhoz használhatjuk, mint pl a turai, vagy az úri hímzés.
UC Osztott hímző Muliné fonal: A pamutfonal egy-egy szála 6 ágból áll. Hímzéseinknél igényünknek megfelelően 1 -3, esetleg 6 szállal dolgozunk. A lágysodratú fonallal finomabb hímzéseink készülnek, mint amilyen például a sárközi, a drávaszögi, az úri hímzés.
Osztott hímzővel készülnek még a varrt gobelinek. Tűgobelineket általában az osztott hímző 2 vagy 3 szálával, míg a "normál" nagy lyukú gobelineket a hímzőfonal teljes 6 szálával készítjuk.
Mátra selyemfonal: Selyemfonalat bizonyos hímzéseinkhez használunk. Ilyen például az úri hímzés, a matyó hímzés. Serlyemfonallal nem túl egyszerű hímezni, mivel selymességénél fogva csúszik, sodrata könnyen "kibomlik". Ezért ajánlatos nem túl hosszú fonalat fűzni a tűbe, hogy elejét vegyük a kibomlásának.
Volga fonal: Fénytelen, vastag szálú, lágy sodratú pamutfonal. 10 méteres kis gomolyagokban, és 20 dkg -os motringokban, az összes alapszínben, és annak árnyalataiban kapható. Volgával készíthetjük többek között a kalotaszegi írásos, a torockói, a mezőségi és komádi hímzéseinket.
Gyapjú fésűsfonal: 50%-os gyapjútartalommal, 50 dkg-os motringokban, az összes alapszínben megkaphatjuk. Legjellegzetesebb gyapjúhímzeseink a rábaközi, a hódmezővásárhelyi, a kun, a buzsáki, az orosházi, és az erdélyi keresztszemes hímzések.
Gyapjúfonalat használunk még a szövött gobelinek készítésénél is
A magyar juh durva gyapjából font és házilag festett hímzőanyagot nevezték "szőr" fonalnak, a vele készült hímzéseket szőrhímzésnek.
|