Hímzéseink alapanyagai a szövetek
2007.01.20. 15:17
Hímzéssel sokféle ruhaneműt, és dísztárgyat díszíthetünk. Az alapanyagot, illetve a hímzőfonalat is a hímzésfajta jellegének megfelelően kell kiválasztanunk.
Az érősen szennyeződő darabokhoz jól mosható, könnyen tisztítható vásznakat és szöveteket használjuk.
takácsvászon
A csupán dísznek készülő munkánkhoz használhatunk "kényesebb" anyagokat, mint pl. a posztó vagy a selyem.
Hímzéstechnikai szempontból figyelembe kell vennünk a kelme szálvastagságát és sűrűségét. Sűrűségen az egységnyi, /1 cm2 /a hossz és a keresztirányban haladó szálak számát értjük. A vékonyabb, de sűrűbb szövésű anyag tartósabb mint a fastag fonalú. A kézimunkához használt színes angyagoknak színtartónak kell lenniuk.
Szálszámolásos hímzéseinkhez vastagabb fonalú, ritkább szövésű anyagot vegyünk, pl. panamát, a szabadrajzúakhoz, sűrűbbet, mert a laza szöveten a minták eldeformálódnak.. Ha mégis valamilyen okból csak ilyen textília áll rendelkezésünkre, akkor egy formatartóbb kelmével béleljük alá.
aida vászon
A hímzéseinkhez leggyakrabban használt szövetfajták a következők:
Pamutszövetek:
A pamutszál alapanyaga a gyapot. A gyapotszálak a gyapot növény magházán található 10-60 mm-es, lapos, összegabalyodott szálak. Ha a szálakat a magról letépik, feldolgozható szálas anyag lesz belőle, ettől kezdve beszélhetünk pamutszálról.
gyapot
Sokféle gyári kikészítéssel kerülnek a kereskedelembe. Tartósak, viszonylag olcsók, jól moshatók. Felületük sima, fényes, a jobb minőségűek színtartóak. Mosásnál azonban zsugorodnak, használat előtt tanácsos a beavatásuk. Ilyen vásznak pl. a siffon, a puplin, a panama, a kanava, klot, düftin, tüll, batiszt.
kanava
Lenszövetek:
A lenszál alapanyaga a len növény szárának háncsrostjából nyert lenszál.
len
Fonalai egyenlőtlenek, felületük fényes, nem bolyhosodnak, ezért nem olyan gyorsan szennyesződnek. Jól moshatóak, tartósak, kiváló kézimunkaalapanyagok. Nyers színűek, fehérek, vagy pasztelszínűek. Fajtái a nyers házivászon, a különféle szálvastagsággal készülő gyári lenvásznak, és a vékony finom lenbatiszt.
Kenderszövetek: A kenderből készült házivászon a népikézimunkák legjellegzetesebb alapanyaga. Vannak vastagabb és igen vékony szálú finom kendervásznak. A háziszővésű kendervásznat ma már nagyon nehéz beszerezni, de a gyáripari termékek közül a fehérítetlen kendervászon kapható, amely ha elég laza szövésű, még akár szálszámolásos munkákhoz is alkalmas.
A szürke kevert fonalú "kresch" vászon pótolhatja a házi kendervásznat.
Gyapjúszövetek: A gyapjúszál alapanyaga a juhok gyapja.
A tiszta gyapjúszövetek közül sima felületű anyagok a posztó, a filc és a gyapjútropikál.
Hernyóselyem:
A selyemszál alapanyaga a selyemhernyó gubóját alkotó szálak.
selyemhernyó és gubója
A selyem tompa fényű, nem gyűrődő, könnyen mosható, jól vasalható kelme. Hímzésekhez a nyersselymet, a krepdesint használhatjuk.
Műselymek: Erősen gyűrődnek, nedvesen können szakadnak. Nem ideális alapanyagok!
A szövetek beavatása: Felhasználás előtt a pamut, a len és kendervásznakat ajánlatos beavatni. Forró vizben kihülésig áztassuk, majd félszáraz állapotban nyújtás nélkül vasaljuk szárazra. A gyapjuszöveteket fektessük vasalódeszkára, egy nedves és egy száraz ruhával fedjük le és a vasalónkkal addig gőzöljük, amíg a nedvesített ruha is meg nem szárad.
A szövetet hagyjuk kihülésig az asztalon. A szálszámolásos hímzéseinknél az anyagot nem avatjuk be, mert a fonalak zsugorodása meg fogja nehezíteni majd a munkánkat.
|